Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Latający Radar nad Angkor

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prospekcja archeologiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 19:34, 16 Sie 2007    Temat postu: Latający Radar nad Angkor

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:


Angkor - upadek wielkiej metropolii
Wojciech Pastuszka2007-08-15, ostatnia aktualizacja 2007-08-16 13:49

Angkor w Kambodży był największym miastem świata w okresie przed rewolucją przemysłową. Naukowcy twierdzą, że to właśnie ten ogrom doprowadził do jego zagłady

Przez kilkanaście lat francuscy, australijscy i kambodżańscy naukowcy zbierali tysiące informacji, przeglądając mapy, zdjęcia lotnicze i satelitarne, a także te, które zrobił na ich prośbę należący do NASA latający radar. To pozwoliło poznać ukształtowanie terenów porośniętych dżunglą. Mozolna praca miała na celu stworzenie dokładnej mapy archeologicznej leżących w Kambodży pozostałości po średniowiecznym mieście Angkor. Jego najsłynniejszą budowlą jest świątynia Angkor Wat uznawana za największą na świecie. Zgromadzone dane naukowcy weryfikowali w terenie, a następnie nanosili na cyfrową mapę. Wyniki tej pracy opublikowali właśnie w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Miasto jak wieś



Wedle tradycji Angkor założył w 802 roku lokalny władca Dżajawarman II - miasto miało być jego nową stolicą. Okazało się, że był to bardzo mądry wybór. Tereny te obfitowały w wodę i po zbudowaniu sieci kanałów nawadniających zasilanych przez trzy pobliskie rzeki rolnicy cieszyli się zbiorami ryżu przez cały rok. Z czasem Angkor rozrósł się w gigantyczną metropolię, w której żyło według różnych szacunków od 500 tys. do miliona ludzi. Wraz z miastem rosła potęga władców Kambodży, których imperium objęło w XII i XIII wieku znaczną część Indochin.

Stolica średniowiecznej Kambodży znacznie różniła się od europejskich miast. Gęstość zaludnienia była w nim dużo mniejsza, bo ludzie żyli w drewnianych chatach, między którymi ciągnęły się pola ryżu. Kanały nie tylko dostarczały wodę, ale tworzyły też wygodną sieć komunikacyjną. Zabudowę miasta uzupełniały liczne świątynie. Największą z nich była poświęcona hinduskiemu bogu Wisznu Angkor Wat, która powstała w połowie XII wieku i do teraz uchodzi za jedną z najwspanialszych budowli na świecie. Swoim pięknem urzeka również młodsza o kilkadziesiąt lat świątynia Bajon, która słynie z wielkich rzeźb łagodnej męskiej twarzy uznawanej zazwyczaj za oblicze buddyjskiego bodhisattwy.

Autorzy artykułu w "PNAS", m.in. Damian Evans i Roland Fletcher z University of Sydney oraz Christophe Pottier z l'Ecole Française d'Extreme Orient w Siem Reap w Kambodży, szacują wielkość Angkoru na blisko 900-1 tys. km kw. powierzchni, czyli prawie dwa razy więcej, niż ma teraz Warszawa. Podkreślają jednak, że wyznaczenie dokładnych granic miasta jest w zasadzie niemożliwe. Co więcej, zdjęcia satelitarne wskazują, że ślady gęstego osadnictwa ciągną się jeszcze wiele kilometrów na południowy wschód i północny zachód od objętego badaniami terenu o powierzchni blisko 2 tys. 850 km kw.

W trakcie tworzenia mapy naukowcy odkryli pozostałości 94 nieznanych dotąd świątyń, a liczba ta najpewniej jeszcze wzrośnie, gdyż nie zdołali zweryfikować przed publikacją artykułu 74 miejsc, w których mogły stać kolejne.

Zidentyfikowali także wiele dawnych kanałów i dróg oraz ponad tysiąc sadzawek, w których rolnicy gromadzili wodę. Jak podkreślają w swoim artykule, liczba odkrytych obiektów jest tak wielka, że nawet ich pobieżne badanie zajmie jeszcze wiele lat.



Ostrzeżenie dla ludzkości



Rosnące miasto potrzebowało coraz więcej pól, więc przez kilkaset lat rolnicy zajmowali nowe tereny, wycinając okoliczne lasy. Już 30 lat temu Francuz Bernard-Phillipe Groslier sugerował, że nadmierny rozwój miasta wywołał ekologiczną katastrofę, która doprowadziła do upadku Angkoru. Nie miał jednak wówczas żadnych dowodów i spotkał się z silną krytyką. Większość historyków obarczała bowiem winą za upadek miasta Tajów, których wojska spustoszyły Angkor w 1431 roku.

Podczas tworzenia mapy naukowcy znaleźli jednak liczne wyrwy w wałach, ślady ich zasypywania i prowizorycznych przebudów. Ich zdaniem system kanałów stał się zbyt skomplikowany i mieszkańcy Angkoru stracili nad nim kontrolę. Badania wykazały też, że wiele kanałów zostało najwyraźniej zasypanych ziemią, którą zmyły z pól fale powodziowe pokonujące z wielką prędkością pozbawiony drzew teren.

Powodzie, jałowe gleby i erozja spowodowały, że ludzie zaczęli opuszczać Angkor i przenosić się na południe w okolice Phnom Penh. Tam też po najeździe Tajów przeniesiona została stolica kraju. Gdy w drugiej połowie XIX wieku do Angkoru dotarli europejscy podróżnicy, zastali już tylko imponujące kamienne świątynie zagubione w dżungli, w którą przekształciło się największe niegdyś miasto świata.
Źródło: Gazeta Wyborcza


więcej na:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:55, 16 Sie 2007    Temat postu:

Strona projektu:
[link widoczny dla zalogowanych]

Zastanawiające jest tylko to, że wszyscy powołują się na artykuł w PNAS, ale na stronie PNAS nic nie ma, ani w Early Edition, ani w dwóch poprzednich numerach (przejrzałem je dość szczegółowo), ani w archiwum (sprawdziłem za pomocą wyszukiwarki). Czyżby informacja wyprzedzająca?

Same badania ciekawe, dobry materiał do dyskusji o zmianach klimatycznych i wpływie człowieka na środowisko.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prospekcja archeologiczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin