Stysz
Administrator
Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Czw 18:11, 19 Lip 2007 Temat postu: WKZ - podległe Ministrowi Kultury - nowelizacja ustawy |
|
|
To bardzo dobry kierunek, pora na to była najwyższa...
Teraz trzeba pilnować aby WKZ nie wydawały nieodpowiedzialnych decyzji, po to aby zdążyć z ich wydaniem przed ich reorganizacją.
Kilka linków:
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami w kształcie zaproponowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Główne założenia ustawy przedstawili podczas specjalnej konferencji prasowej w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim premier Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz generalny konserwator zabytków Tomasz Merta.
Jak mówił premier Jarosław Kaczyński, przyjęta poprawka do ustawy pozwoli na stworzenie jednej administracji zajmującej się ochroną zabytków.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zwrócił uwagę, że także budżet przeznaczony na ochronę zabytków został znacznie podwyższony. - Poprzedni rząd zaplanował na te cele niewiele ponad 20 milionów złotych, my wydajemy na ochronę zabytków ponad sto milionów złotych - mówił Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że nowelizacja ustawy pozwoli na prowadzenie jednolitej polityki konserwatorskiej w całym kraju.
Zdaniem generalnego konserwatora zabytków ministra Tomasza Merty, stworzenie jednolitej dla całego kraju służby konserwatorskiej jest dla ochrony zabytków najlepszym rozwiązaniem.
Przewodniczący Rady Ochrony Zabytków profesor Jacek Purchla także wyraził przekonanie, że na tym etapie transformacji w Polsce potrzebny był nowy model zarządzania ochroną dziedzictwa. Jak dodał, "dziedzictwo, to pamięć, wybór i tożsamość i dlatego może pokolenia Polaków myślą o nim w kategorich sacrum, a w sytuacji, kiedy Polska się rozwija, dziedzictwo to również "towarum".
- Dzisiaj, przy bardzo gwałtownym rozwoju, ideałem ochrony dziedzictwa jest po prostu mądre zarządzanie nim, nie tylko jako sacrum, ale również zasobem, który jest ważnym czynnikiem rozwoju ekonomicznego - mówił profesor Jacek Purchla.
Nowelizacja ustawy przewiduje również rozszerzenie katalogu form ochrony zabytków poprzez zmianę przepisów dotyczących ewidencji zabytków oraz uproszczenie procedur związanych z wywozem zabytków z terytorium Polski. |
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie zabytków
BS, PAP
[link widoczny dla zalogowanych]
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - poinformował premier Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Cytat: | Premier podkreślił, że przyjęta poprawka do ustawy o ochronie zabytków "to powrót do dawnych rozwiązań".
Jak wytłumaczył, nowelizacja wyłącza służby konserwatorskie z administracji zespolonej i podporządkowuje je bezpośrednio ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnemu konserwatorowi zabytków. Ma to służyć ujednoliceniu standardów ochrony zabytków i usprawnieniu działań konserwatorskich.
- W ostatnich latach opieka nad zabytkami szwankowała nie tylko z powodu cięć finansowych, ale także dlatego, że ten pion administracji był w sposób niewłaściwy zorganizowany. I to się całkowicie nie sprawdziło. Stąd powrót do dawnych rozwiązań - dodał Jarosław Kaczyński. |
To może wypunktuję założenia:
1. stworzenie jednej administracji zajmującej się ochroną zabytków.
2. prowadzenie jednolitej polityki konserwatorskiej w całym kraju.
3. potrzebny nowy model zarządzania ochroną dziedzictwa.
4. rozszerzenie katalogu form ochrony zabytków poprzez zmianę przepisów dotyczących ewidencji zabytków oraz uproszczenie procedur związanych z wywozem zabytków z terytorium Polski
5. ujednolicenie standardów ochrony zabytków i usprawnienie działań konserwatorskich
Samo połączenie wynikające z nowelizacji ustawy to zatem za mało, teraz przeprowadzone muszą być dość istotne przekształcenia w WKZtach, czy zmiany w sposobie zarządzania oraz zmiany standardów ochrony pozostaną na papierze? Czy stare struktury podołają w przeprowadzeniu tych koniecznych zmian?
Chyba nie…
MK będzie musiało powymieniać także sporo kadry.
Miejmy nadzieję, że nowi wojewódzcy konserwatorzy zabytków wzorem konserwatora warszawskiego będą powoływani w drodze konkursu.
|
|