Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pomnik historii - czym jest szczególna forma ochrony.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 13:28, 16 Lip 2010    Temat postu: Pomnik historii - czym jest szczególna forma ochrony.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Wniosek o uznanie Pola Bitwy Pod Grunwaldem za pomnik historii
dodano: 2010-07-15

W KOBIDZ zakończono procedurę przygotowawczą do uznania za pomnik historii Pola Bitwy pod Grunwaldem.

Wniosek o przyznanie tego tytułu został uprzednio pozytywnie zaopiniowany przez KOBIDZ oraz Radę Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która jednocześnie zdecydowała o zarekomendowaniu Pól Grunwaldzkich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w sprawie uznania za pomnik historii zostanie podpisane przez Prezydenta.

Pole Bitwy pod Grunwaldem upamiętnia jedną z największych średniowiecznych bitew w historii Polski i Europy rozegraną w dniu 15 lipca 1410 roku. W starciu tym, wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały rycerzy krzyżackich wspomaganych przez rycerstwo zachodnioeuropejskie, dowodzonych przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen. Zwycięstwo pod Grunwaldem nabrało symbolicznego wymiaru i stało się wartością narodową niezwykle trwale zapisaną w świadomości wielu pokoleń Polaków.

W bieżącym roku przypada sześćsetna rocznica zwycięstwa. Jedną z form uczczenia tego wydarzenia, jest uznanie Pola Bitwy pod Grunwaldem za pomnik historii – zabytek o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa naszego kraju.


Ktoś zapyta, a czym jest Pomnik historii? I czy w jakiś sposób uznanie zabytku za Pomnik historii wpływa na ochronę zabytków? Bo skoro coś takiego wymyślono w polskim prawie, to chyba wpływać powinno?

No to można się zdziwić.
Pomnik historii jest oczywiście wymieniony w art. 7 ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, jako jedna z form ochrony zabytków. Zatem automatycznie dotyczą go wszystkie przepisy związane z art. 7 (nie wszystkie zabytki są objęte formami ochrony).

Tylko, że zgodnie art. 15 za pomnik historii uznany może być:

Cytat:
zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy
o szczególnej wartości dla kultury, określając jego granice.


zatem zabytki objęte innymi formami ochrony zabytków, wymienionymi w punktach 1) i 3) art. 7. Uznanie za pomnik historii jeśli chodzi o ochronę zabytków nie zmienia nic, prawie nic.

Jedyne to tyle, że minister może:

art. 15 4. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może przedstawić Komitetowi Dziedzictwa Światowego wniosek o wpis pomnika historii na „Listę dziedzictwa światowego” w celu objęcia tego pomnika ochroną na podstawie Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, przyjętej w Paryżu w dniu 16 listopada 1972 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 32, poz. 190 i 191).

Nawet nie ma obowiązku wykonania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu uznanego jako pomnik historii, tego rodzaju obowiązek przepisy nakładają na gminy dla parku kulturowego. Plan zagospodarowania wprowadza różne ograniczenia i warunki wykorzystania terenu parku oraz jego otuliny pozwalające na zachowanie walorów zabytków. Warto też zwrócić uwagę, że chodzi jedynie o zabytki nieruchome, okrągły stół na Listę dziedzictwa światowego wpisany nie zostanie.

Wg wykipedii
[link widoczny dla zalogowanych]

Jest to forma szczególna forma ochrony zabytków, nie wiem tylko o jakich szczegółach mowa. Jednocześnie mamy jedynie 37 obiektów wpisanych na tę listę - jedynie dla tych obiektów możliwe jest złożenie wniosku o wpisanie zabytku na Listę dziedzictwa światowego.

Z tego na Listę dziedzictwa światowego wpisanych jest 13 obiektów.
[link widoczny dla zalogowanych]

Chyba mało nas interesuje wpisywanie polskich zabytków na tę listę.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pią 13:39, 16 Lip 2010, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin