Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Siła digitalizacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Popularyzacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 11:20, 28 Paź 2007    Temat postu: Siła digitalizacji

Za TVN24.PL

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
"Ostatnia Wieczerza" w sieci
MOŻNA JUŻ OGLĄDAĆ CYFROWY ZAPIS FRESKU DA VINCIEGO



Widać każdą rysę i załamanie światła. W najmniejszym detalu i najwyższej rozdzielczości można od soboty oglądać w internecie słynny fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza".
Cyfrowy zapis fresku ma aż 16 gigapikseli. W sieci, na stronie [link widoczny dla zalogowanych] , umieściła go firma informatyczna HAL9000 (nazwana tak od morderczego komputera z filmu Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna").

Szef HAL9000, Vincenzo Mirarchi, powiedział w czwartek, że firma zdecydowała się na zamieszczenie cyfrowego obrazu dzieła na stronie internetowej, żeby ułatwić miłośnikom sztuki i badaczom na drobiazgowe oględziny tego dzieła.

Liczący ponad 500 lat fresk Leonarda znajduje się w dawnym refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. "Ostatnią Wieczerzę" chce zobaczyć tak wielu turystów odwiedzających Mediolan, że rezerwacje trzeba robić na miesiąc wcześniej.

- Możemy mieć kilka milionów odwiedzających - prognozował Mirarchi.

Umieszczenie fresku Leonarda na stronie www, które od strony technicznej wsparło włoskie wydawnictwo De Agostini, prawdopodobnie pociągnie za sobą zamieszczenie kolejnych dzieł na www - zapowiada Mirarchi.

Wśród obrazów, które mogą doczekać się publikacji w wysokiej rozdzielczości, są m.in. iluzjonistyczne malowidła z kościoła św. Ignacego Loyoli w Rzymie, w których zacierają się granice między architekturą a samym przedstawieniem (w tym "Apoteoza św. Ignacego Loyoli" namalowana w latach 1685-1694 przez Andrea Pozzo).

Nad "Ostatnią Wieczerzą" Da Vinci pracował kilka lat, eksperymentując z techniką. W rezultacie malowidło okazało się mało trwałe i mimo wielu renowacji jest nadal w złym stanie. W czasach Leonarda za jedną z najważniejszych zalet dzieła uznawano bijącą z niego iluzję rzeczywistości i naturalizm. W cynowych naczyniach i szkle pierwotnie odbijały się szaty apostołów, lecz niestety detale te zostały bezpowrotnie utracone.

kdj


Kilka milionów odwiedzających - Czy zdają sobie Państwo sprawę z komercyjnego sukcesu takiej oglądalności?

Dobrze wypromowana digitalizacja zabytków to niezwykłe narzędzie promocji oraz zarabiania na dziedzictwie kulturowym. Jednak do polskich muzealników a także do archeologów to nie dociera.

I wiem, co mówię, bo mówię to na podstawie własnych doświadczeń.

Proszę też zwrócić uwagę na polskie reklamy !!!
Zapewne wyświetlają się na podstawie kraju pochodzenia lub wersji językowej systemu oglądającego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Popularyzacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin