Stysz
Administrator
Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Czw 22:00, 09 Sie 2007 Temat postu: Najpierw pomyśleć, potem kopać. |
|
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | Nim zdejmiecie płoty, zadbajcie o zabytki
pil2007-08-08, ostatnia aktualizacja 2007-08-08 20:59
Oprócz nowego projektu budowlanego podziemi Rynku magistrat, by zlikwidować wreszcie płoty zagradzające większą część wschodniej płyty Rynku, musi dodatkowo zabezpieczyć odkryte w podziemiach zabytki.
Jednym z wymogów, który magistrat musi spełnić, by doprowadzić do usunięcia płotów Rynku Głównego, jest odpowiednie zabezpieczenie i zakonserwowanie odkrytych pod ziemią zabytków. Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków, wydał już nakaz w tej sprawie. Miasto ma miesiąc, by wypełnić jego zalecenia.
Konserwator skupia się na trzech sprawach. Po pierwsze, miasto musi uszczelnić betonowy mur stanowiący ściany podziemnych pomieszczeń. Już przed rokiem pisaliśmy, że przez mur przecieka woda. Może to doprowadzić - zdaniem konserwatora - do zniszczenia zakonserwowanych zabytków oraz świadków ziemnych (nietknięte przez archeologów przekroje gruntu pokazujące historyczne warstwy ziemi). - Magistrat musi uszczelnić te ściany choćby dlatego, że świadkowie mają być częścią ekspozycji planowanego przez prezydenta Jacka Majchrowskiego podziemnego muzeum historii Krakowa - wyjaśnia Janczykowski. - Jeśli się posypią, nie będzie czego wystawiać, a na dodatek zniszczony zostanie ważny dokument archeologiczny.
Z tego samego powodu władze miasta muszą szybko uporać się z grzybem, który obrasta podziemne znaleziska. - Szczególnie narażone są drewniane elementy chałup i średniowiecznego rurociągu. Niedawno udało się zwalczyć jeden rodzaj grzyba, teraz znowu mamy inny. Potrzebny jest dobry system wentylacji - wylicza konserwator.
Na trzeci problem zwrócił uwagę dr Stanisław Karczmarczyk z Politechniki Krakowskiej, projektant płyty Rynku. Z jego obliczeń wynika, że mury Kramów Bogatych (podziemne pomieszczenia wzdłuż wschodniej ściany Sukiennic) są słabsze, niż pierwotnie zakładano. Tymczasem na tych murach opiera się płyta Rynku. - Według jego obliczeń pod ściany Sukiennic nie powinny teraz wjeżdżać auta cięższe niż 15 ton. Inaczej mury Kramów mogą zacząć się kruszyć - informuje Janczykowski. Nakazał zatem wzmocnienie murów podpierających płytę. - Inaczej nie zgodzę się na usunięcie płotu - podkreśla. Projekt wzmocnień jest już przygotowany, ale konserwator musi go jeszcze zatwierdzić.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków |
Już o tym dyskutowaliśmy, wiele z tych zabezpieczeń powinno być realizowanych wraz z prowadzonymi pracami archeologicznymi.
A nie rok czy dwa od zakończenia badań - to właśnie zarzewie konfliktu pomiędzy architektami a archeologami.
|
|