Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

lewe umowy, lewe konkursy... skandal w Muzeum Katyńskim

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 2:02, 15 Lut 2011    Temat postu: lewe umowy, lewe konkursy... skandal w Muzeum Katyńskim

[link widoczny dla zalogowanych]

Miało ukazać się w Superwizjerze TVN, ale się nie ukazało.

Cytat:
...lewe umowy, lewe konkursy... skandal w Muzeum Katyńskim kompromituje nasze Państwo.

- Czyli chcą coś "wyczaić"
- muszę wymijająco, nie?


Czołówka programu budzi przerażenie.

Muzeum Katyńskie jest filią Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 23:41, 16 Lut 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Ani Ministerstwo Kultury, ani Muzeum Wojska Polskiego, nie zdecydowały się na wykup mobilów od rosyjskich pośredników. Większość przedmiotów za pośrednictwem ludzi dobrej woli zdecydował się zakupić Andrzej Przewoźnik z Rady Pamięci Walk i Męczeństwa… Przedmioty przychodziły do Polski w kilku partiach. Ostatnie kilka worków A. Przewoźnik odebrał osobiście od pośrednika rosyjskiego w Moskwie. Kilka dni później pośrednik i tzw. archeolog ze Smoleńska zostali zamordowani. O tym, co się stało z kilkuset przedmiotami z dołów katyńskich wiedział tylko A. Przewoźnik. 10 kwietnia zginął w katastrofie w Smoleńsku.

Autorzy usiłują również prześledzić niezwykłe i tajemnicze losy szczątków polskich oficerów, nielegalnie przywożonych do Polski, w tym 72 czaszek z przestrzelinami. Nikt nie wie dzisiaj, co się z nimi stało, choć wszystkie ślady prowadzą do piwnic i magazynów Komendy Głównej Policji.

Film demaskuje również instytucję podległą Muzeum Wojska Polskiego i MON. Chodzi o tzw. Muzeum Katyńskie, które zamiast być mauzoleum polskiej pamięci, od kilku lat istnieje jedynie wirtualnie. Polskie relikwie przechowywane są w magazynach w fatalnych warunkach. Muzeum nie udostępnia zbiorów, choć wydawane są setki tysięcy złotych na ustawiane konkursy dotyczące projektów przebudowy, tajemnicze wizualizacje i inne projekty. To opowieść o tym jak na Katyniu można robić kasę – dodajmy za publiczne pieniądze. Kierownik placówki to kompromitacja. Trzeba go posłuchać. Trzeba go zobaczyć.



Dlaczego TVN nie wyemitował filmu "Katyń na bazarze"?
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Śro 23:42, 16 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 1:07, 19 Lut 2011    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:
W ostatnich dniach na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] ukazała się zapowiedź filmu "Katyń na sprzedaż", który miał zostać wyemitowany w stacji TVN w programie Superwizjer w dniu 14 lutego 2011 r. o godz. 23.30. Zapowiedź emisji filmu "Katyń na sprzedaż" miała miejsce również na antenie stacji TVN, w dniach poprzedzających planowaną emisję. W ślad za informacjami na wymienionej stronie internetowej oraz z telewizji TVN informację o treściach zawartych w filmie powieliły inne środki masowego przekazu, m.in. prestiżowy portal newsweek.pl.

Wersja tekstowa tej zapowiedzi zawierała szereg daleko idących sformułowań, z których szczególnie bulwersującym jest zapis dotyczący Muzeum Wojska Polskiego, cyt.: Film demaskuje również instytucję podległą Muzeum Wojska Polskiego i MON. Chodzi o tzw. Muzeum Katyńskie, które zamiast być mauzoleum polskiej pamięci, od kilku lat istnieje jedynie wirtualnie. Polskie relikwie przechowywane są w magazynach w fatalnych warunkach. Muzeum nie udostępnia zbiorów, choć wydawane są setki tysięcy złotych na ustawiane konkursy dotyczące projektów przebudowy, tajemnicze wizualizacje i inne projekty. To opowieść o tym jak na Katyniu można robić kasę - dodajmy za publiczne pieniądze. Kierownik placówki to kompromitacja. Trzeba go posłuchać. Trzeba go zobaczyć.

Muzeum Katyńskie pozostaje największym i najważniejszym mauzoleum poświęconym tragicznym losom oficerów Wojska Polskiego. Powstała dzięki resortowi obrony narodowej - personalnie zaś ówczesnemu jego wiceministrowi Bronisławowi Komorowskiemu, aprobującemu latem 1992 r. prośbę płk Zbigniewa Święcickiego (ówczesnego dyrektora MWP) o złożeniu do zbiorów nowotworzonego oddziału muzeum relikwii katyńskich, wydobytych z dołów śmierci w Charkowie i Miednoje (a następnie także z Katynia); otworzono tym samym nową kartę w dziejach muzealnictwa polskiego.

Liczące ponad 30 tys. muzealiów zbiory Muzeum Katyńskiego (w tym ponad 18. tys. "relikwi", z których ponad 6 tys. liczy depozyt Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa) przechowywane są w odpowiednich warunkach. Znajdują się pod stałą kontrolą służb konserwatorskich własnych, jak też najlepszych specjalistycznych pracowni w kraju, potwierdzających należytą dbałość MWP o powierzone jego pieczy pamiątki katyńskie. Dostępna jest na ten temat dokumentacja, której nie wykorzystali autorzy wspomnianego filmu.

Wszystkie obiekty pozyskane w wyniku prace ekshumacyjnych zostały poddane konserwacji w pracowniach Muzeum Wojska Polskiego i wyspecjalizowanych pracowniach. Było to zadanie prekursorskie, gdyż dotychczas prac takich w Polsce nie prowadzono.

Od 1994 r. Muzeum Wojska Polskiego finansowane przez MON wyłącznie z własnych środków budżetowych utrzymywało zarówno działalność placówki, jak i jego siedzibę. Działalność Muzeum Wojska - w tym jego oddziału Muzeum Katyńskie - poddawana była wielokrotnie wewnętrznym i zewnętrznym kontrolom, które nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości w działalności merytorycznej, konserwatorskiej i finansowej. Autorzy filmu nie zwracali się do działu finansowo-księgowego muzeum o żadne materiały, nie próbowali uzyskać informacji od głównego księgowego.

W styczniu 2009 r. Muzeum Katyńskie, udostępniające dotąd swe zbiory w Forcie im. J.H. Dąbrowskiego na Sadybie, zostało czasowo zamknięte, po czym w ciągu kilku miesięcy jego zbiory zostały przewiezione na Cytadelę. Pamiątki katyńskie przenoszone były do nowej siedziby z zachowaniem niezbędnych wymogów konserwatorskich, a następnie złożone w miejscu gwarantującym ich pełne bezpieczeństwo, ale też umożliwiającym dostęp do zasobów w celach naukowych i wystawienniczych na rzecz placówek muzealnych i naukowych krajowych i zagranicznych.

Równolegle podjęto działania inwentaryzacyjne i dokumentacyjne, zakończone m. in. pełną digitalizacją ok. 95 proc. całości zbiorów (wykonano ponad 40 000 skanów płaskich, 40 000 fotografii, 116 skanów 3D) - w skali unikatowej w porównaniu z innymi placówkami w Polsce!

30 września 2009 r. ogłoszony został przez MWP międzynarodowy konkurs na koncepcję programowo-przestrzenną nowej siedziby Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej. 8 kwietnia 2010 r. sąd konkursowy złożony z przedstawicieli muzeum, organizacji Rodzin Katyńskich, MON, Wojskowego Biura Badań Historycznych i Stowarzyszenia Architektów Polskich wybrał do realizacji koncepcję projektową pracowni MAKSA Sp. z o.o. Ani uczestnicy konkursu, ani też inne podmioty nie składały protestów i zażaleń na wyniki konkursu.

Czasowe zamknięcie ekspozycji Muzeum Katyńskiego nie przerwało realizacji innych aspektów działań pozawystawowych. Dla przykładu w 2010 r. muzeum dokonało wypożyczeń (głównie do innych instytucji muzealnych), współpracowało w realizacji cudzych wystaw planszowych oraz publikacji. Muzeum współpracowało z licznymi instytucjami, zarówno centralnymi (jak NBP i Poczta Polska), jak i regionalnymi oraz lokalnymi. Muzeum stale współpracowało z mediami ogólnopolskimi (w tym również ze stacją TVN), udzieliło także ponad 350 konsultacji i informacji. Muzeum jest również zaangażowane w akcję sadzenia dębów katyńskich.

Pełna informacja o bieżących pracach budowanego w nowej siedzibie Muzeum Katyńskiego dostępną oraz jego działaniach dostępna jest na stronie internetowej muzeumwp.pl; muzeumkatynskie.pl. Nota bene - jest to jedyny wirtualny aspekt w doczesnych działaniach placówki, która cały swój wysiłek zarówno intelektualny, jak i materialny nakierowuje na tworzenie nowej wystawy i to w nowej jej siedzibie realizowanej w myśl obowiązujących wzorców w muzealnictwie.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.


Dziwne to wszystko. MON podaje jednak garść interesujących informacji.

Konferencja MWP

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Sob 1:19, 19 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 14:04, 02 Mar 2011    Temat postu:

Informacje szokujące.

[link widoczny dla zalogowanych]

w wersji PDF
[link widoczny dla zalogowanych]


Jeśli prawdą jest, że osobiste rzeczy pomordowanych były zakopane w osobnych dołach, to fakt ten powinien był być natychmiast zgłoszony, po to aby strona polska zorganizowała odpowiednie badania archeologiczne.

Nie wiem jednak nadal jaki związek ma to z "lewymi przetargami" w Muzeum? I Muzeum Katyńskim jako takim?

Natomiast ukazał się w PAP (a zatem informacja przekazana przez Muzeum Katyńskie) materiał o pracach budowlanych które mają być rozpoczęte w ramach jego tworzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak się domyślam, dla równowagi dobrej i złej prasy.
TVN powinien ten film puścić, brak emisji powoduje więcej złego wokół Muzeum niż dobrego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kodomo




Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 11:18, 30 Kwi 2014    Temat postu:

pewnie film jest zbyt niewygodny żeby go wyemitować, troche szkoda Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin