Stysz
Administrator
Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Pon 23:29, 02 Lis 2009 Temat postu: |
|
|
Przebudowa nabiera konkretów.
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | Państwowe Muzeum Archeologiczne będzie przebudowane za pieniądze UE
Przebudowa dziedzińca, powiększenie sal wystawowych oraz nowe przestrzenie do działalności dydaktycznej i naukowej - to główne elementy planowanej przebudowy Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Koszt inwestycji to 22 mln zł, 15 z nich będzie pochodzić ze środków Unii Europejskiej. 27 października podpisano preumowę w te sprawie.
Podpisy pod dokumentem złożyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Ludwik Rakowski i dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Brzeziński.
Podpisanie preumowy rozpoczyna procedurę zmierzająca do podpisania umowy, a w dalszej przyszłości do rozpoczęcia prac w muzeum.
Jak zaznaczył Struzik, muzeum archeologiczne należy do bardzo ważnych instytucji kultury podległych samorządowi mazowieckiemu. Poinformował, że część środków na realizację inwestycji - 7 mln zł -pochodzić będzie ze środków własnych województwa.
Jak ocenił Brzeziński, zabytkowy budynek Arsenału Królewskiego, w którym mieści się Państwowe Muzeum Archeologiczne, bardzo potrzebuje przebudowy, nie spełnia m.in. "podstawowych funkcji, jakie wymaga się od nowoczesnego budynku wystawienniczego". Zaznaczył, że głównym celem przebudowy będzie zwiększenie powierzchni wystawienniczej; dzięki niej zwiększy się ona dwukrotnie.
Mówiąc o planowanej przebudowie budynku dyrektor muzeum zaznaczył, że nie zostanie zmieniony jego wygląd zewnętrzny, zachowany będzie taki jak teraz, czyli z pierwszej z pierwszej połowy XIX wieku, prace prowadzone będą pod ziemią i we wnętrzach.
Przebudowany zostanie dziedziniec wewnętrzny budynku - zostanie on podpiwniczony (częściowo na głębokość dwóch kondygnacji). Obecnie pełni on rolę pomocniczą. Znajduje się tam parking, ogródek letni restauracji, a także część magazynowa. Projekt przebudowy zakłada nadanie dziedzińcowi funkcji reprezentacyjnej - tam ma znajdować się wejście główne do muzeum, tam też mieścić się będzie ekspozycja informująca o najciekawszych zbiorach muzeum. Odbywać się tam też będą mogły również imprezy plenerowe o charakterze historycznym i artystycznym.
"Podpiwniczenie obszernego dziedzińca pozwoli nam na umieszczenie tam m.in. części dydaktycznej, w tym sali kinowo-odczytowej, z całym potrzebnym zapleczem. Trafi tam też nasza biblioteka naukowa. Jest to największa i najstarsza biblioteka archeologiczna w Warszawie, a jednocześnie jedna z najcenniejszych tego typu bibliotek w Polsce. Liczy ona 60 tys. tomów, w tym wiele +białych kruków+. Będzie ona dostępna dla zainteresowanych niezależnie od godzin pracy muzeum. Dziś do biblioteki trzeba iść przez sale wystawowe, co ogranicza dostęp do jej zbiorów" - mówił Brzeziński.
Przeniesienie części dydaktycznej i biblioteki zwolni przestrzeń dla celów wystawienniczych.
"Wejdziemy nie tylko pod ziemię, chcemy wejść też pod dachy. Budynek ma też ogromne poddasza, zwłaszcza w skrzydle północnym (...) Przestrzenie te nie są obecnie wykorzystane" - zaznaczył dyrektor.
Przebudowie budynku będzie towarzyszyć dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Prace budowlane i adaptacyjne w budynku przewidziane są na lata 2012-2015.
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie powstało w 1923 r. W nadanym mu pięć lat później statucie określono, że zadaniem placówki jest badanie prahistorii ziem Polski, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów, a także konserwacja zabytków oraz popularyzacja prahistorii.
W okresie międzywojennym muzeum pełniło funkcję centrum ochrony zabytków archeologicznych i przejęło zabytki archeologiczne z kolekcji byłego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, kolekcje po prof. Józefie Przyborowskim, prof. Adolfie Pawińskim, Kalikście Jagminie, Wojciechu Gersonie, Bogusławie Wernerze oraz część zbiorów Zygmunta Glogera. Zbiory składały się w 95 proc. z materiału archeologicznego pozyskanego w wyniku badań terenowych. Po 1945 r. zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego rozszerzone zostały o eksponaty Muzeum Archeologicznego Warszawskiego Towarzystwa Naukowego im. Erazma Majewskiego oraz pochodzące z badań wykopaliskowych w Biskupinie.
Od 1958 r. siedzibą Muzeum jest historyczny budynek arsenału warszawskiego przy ulicy Długiej. Arsenał, czyli dawny magazyn broni, zbudowany został w latach 1638-1643 z rozkazu króla Władysława IV. Zbudowany został jako dwukondygnacyjny budynek z rozległym wewnętrznym dziedzińcem; wielokrotnie był przebudowywany. Pełnił funkcję m.in. więzienia i archiwum miejskiego. DSR
PAP - Nauka w Polsce
ls/ gma/bsz |
A to nie jedyne inwestycyjne plany PMA
http://www.archeologiczne.fora.pl/inwestycje,47/nowy-oddzial-pma-w-czersku,840.html
Zapewne pierwszym etapem będzie konkurs architektoniczny. Oby nie był przeprowadzany jak ten w Poznaniu:
[link widoczny dla zalogowanych]
Takie konkursy warto organizować we współpracy z SARPem.
Inną sprawą jest to, że Arsenał jednak stwarza pewne ograniczenia, dwie kondygnacje pod dziedzińcem pomogą, ale cudu nie uczynią. Tu prosi się o całkiem nową koncepcję, przy Placu Bankowym jest sporo miejsca. Zastanawiałbym się np. nad wyburzeniem kawiarni Gruba Kaśka i postawieniem w tym miejscu całkiem nowego, nowoczesnego muzeum. Ale to w dużej mierze problem Warszawy – koncepcji rozwoju miasta.
Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pon 23:41, 02 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|