Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zabytek z powrotem do ziemi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 1:01, 18 Kwi 2007    Temat postu: Zabytek z powrotem do ziemi

Zabytek z powrotem do ziemi

[link widoczny dla zalogowanych]

Magdalena Mach2007-04-16,
Władze Jarosławia zdecydowały zasypać XVII-wieczne mury obronne, bo nie znaleziono pieniędzy na eksponowanie i utrzymanie cennego zabytku.
Rok temu odkopanie murów było sensacją archeologiczną Jarosławia. Podczas wykopów pod budowę muru oporowego dla skarpy, na której stoi hala targowa, koparka natrafiła na ślady potężnej budowli. Wojewódzki konserwator zabytków natychmiast nakazał wstrzymanie prac i przeprowadzenie badań archeologicznych. Okazało się, że ziemia skrywa spore fragmenty XVII-wiecznych murów obronnych miasta i ścianę budynku dawnego arsenału.

Odkrycie było niespodzianką nawet dla historyków. Co prawda wiadomo było, że mury obronne tędy przebiegały, ale dostępne na ten temat informacje wskazywały, iż zostały dawno rozebrane. Tymczasem archeolodzy odsłonili fragmenty muru z kamienia i cegły o długości aż 23 m. Naukowcy dotarli na głębokość 7,5 m, choć to na pewno jeszcze nie koniec. - Mury
Cytat:
mogą sięgać nawet 12 m w głąb - mówi Małgorzata Schild, inspektor ds. zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu. Archeolodzy znaleźli w okolicy muru ceramikę i monety, piece kaflowe z XVI-XVII w. Prace zakończyli i sporządzili dokładną dokumentację zabytku. W listopadzie ub. r. mury obejrzała komisja złożona z urzędników gospodarki komunalnej urzędu miasta, przewodniczył jej rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Ireneusz Płuska.

Wypracowano dwa warianty postępowania: pierwszy mówi o eksponowaniu odkrytego muru bez rekonstrukcji; pod warunkiem, że wykop zostanie pogłębiony o kolejne 4 m, aby pokazać arkady w murze. Koszt tego przedsięwzięcia został oszacowany na ok. 1,5 mln zł (wraz z ceną dokumentacji, projektu, wykonania aż po iluminację świetlną tego miejsca).

Ten wariant pociąga jednak za sobą poważne konsekwencje: PSS "Społem", która jest użytkownikiem wieczystym placu, na którym odkryto mur, straci teren targowy. Ponadto dodatkowe wykopy w tym miejscu naruszyłyby skarpę, na której stoi budynek hali targowej, a nie ma pewności, czy zabytkowy mur utrzymałby opór ziemi. Zabezpieczenie osuwiska wymagałoby wydatkowania kolejnych ogromnych sum.

Archeolodzy dopuścili też inne rozwiązanie: zasugerowali zakonserwowanie murów i zasypanie ich.

Na zimę urząd miasta zabezpieczył mury, a urzędnicy mieli czas do wiosny, by zastanowić się, co dalej począć z nieoczekiwanym odkryciem.

Za eksponowaniem murów opowiedziało się jarosławskie muzeum i Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Do burmistrza napłynęły protesty przeciwko zasypaniu cennego zabytku, mogącego stanowić atrakcję turystyczną miasta. Jednak zwyciężyła twarda rzeczywistość. Decyzja zapadła: mury zostaną w całości zasypane. Powód: eksponowanie zabytku jest dla miasta zbyt kosztowne. Burmistrz przyznaje, że decyzję podejmowano z ciężkim sercem. Odpowiednio podświetlone arkady starych murów byłyby magnesem przyciągającym turystów. - Nie jest to dla nas sytuacja komfortowa. Zgodnie z wytycznymi zespołu pod kierownictwem profesora Płuski odkryte fragmenty murów będą odpowiednio zabezpieczone, tak aby nie uległy zniszczeniu i zachowały się dla potomnych - zapewnia Andrzej Wyczawski, burmistrz miasta.

Nie tylko pieniądze przesądziły o zasypaniu zabytku. - Od wielu lat w tym miejscu odbywa się handel. Zamknięcie targowiska oznaczałoby likwidację wielu miejsc pracy - mówi Iwona Międlar z biura prasowego urzędu miasta w Jarosławiu.

Żelbetowy mur oporowy dla skarpy zostanie wybudowany w bezpiecznej odległości od miejsca wykopalisk.

Teraz trwają prace nad dokumentacją budowlaną. - Do końca września prace remontowo-budowlane i konserwatorskie zostaną ukończone i na placu znowu będzie prowadzona działalność handlowa - informuje Iwona Międlar.


Trudny dylemat, ale to była właściwa decyzja. Prawdę mówiąc w takich sytuacjach prowadzenie badań archeologicznych na wstępie powinno zostać parokrotnie przemyślane.

Najlepszą ochroną w tej sytuacji byłoby nie podejmowano żadnych badań archeologicznych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 5:14, 03 Gru 2007    Temat postu: Re: Zabytek z powrotem do ziemi

Inny przykład zasypanych murów, tym razem z Torunia:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin