Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

NIE WOLNO ZNISZCZYĆ grodziska w Bydgoszczy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 22:39, 21 Paź 2007    Temat postu: NIE WOLNO ZNISZCZYĆ grodziska w Bydgoszczy

Na stronie
[link widoczny dla zalogowanych]

Zamieszczono taki apel:

Cytat:
Apel do miłośników zabytków Bydgoszczy

Mamy w centrum Bydgoszczy XI-wieczne grodzisko, odkryte przy ulicy Grodzkiej 34, w fenomenalnym stanie zachowania. W tej chwili jest ono poważnie zagrożone przez prywatną inwestycję budowlaną o nie-priorytetowym znaczeniu.

Jeżeli w tym momencie nie przeciwstawimy się barbarzyństwu inwestora, który zamierza wydłubać z ziemi pozostałości wału i zabudowań, a powstałą w ten sposób dziurę zabetonować, utracimy na zawsze ten fragment naszego dziedzictwa kulturowego.

Niezbędne jest natychmiastowe wpisanie grodziska do rejestru zabytków i ustanowienie w tym miejscu stałego rezerwatu bądź ekspozycji archeologicznej, będącej działem badawczo-edukacyjnym Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 1:34, 30 Paź 2007    Temat postu:

Sprawa się wyjaśniła.

Chodzi wyłącznie o formę. Dyskusję o kształt urbanistyczny Bydgoszczy.

W Warszawie też na jednym "grodzisku - boisku" chcą budować blokowisko. Może też przydałoby się jakieś "pospolite ruszenie".

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Rycerze bronią starej osady w centrum miasta
Dawid Maćkowski 2007-10-29, ostatnia aktualizacja 2007-10-29 20:24

Ubrani w szlacheckie stroje i uzbrojeni po zęby rycerze protestowali w poniedziałek w miejscu grodziska, gdzie ma powstać czterogwiazdkowy hotel i apartamentowiec. W urzędach zostawili listy protestacyjne, a na znak sprzeciwu strzelali w powietrze z pistoletu skałkowego.


W XI wieku, na terenie u zbiegu ul. Grodzkiej i Bernardyńskiej istniało grodzisko. Odkryto je w latach 90. XX wieku. Dziś to plac budowy. Znajdą się apartamenty i czterogwiazdkowy hotel, w którym będzie 110 pokoi; do tego fitness club i podziemny parking.

Nie godza się na to rycerze z Kujawskiej Braci Szlacheckiej. W poniedziałek, ubrani w stroje z epoki, z szablami i bronią palną u boku, wędrowali od Urzędu Miasta do Urzędu Wojewódzkiego i zostawiali tam pisma protestacyjne "przeciw głupiemu marnotrawieniu przeszłości". Wcześniej protestację odczytali na płycie Starego Rynku, wzbudzając zainteresowanie wśród mieszkańców miasta. Na koniec przeszli na plac budowy. Cały czas towarzyszył im transparent "Nie damy zniszczyć bydgoskiego grodziska". - W naszym mieście nie dba się o takie historyczne miejsca. A przecież można by tutaj zrekonstruować ten gród, dawać pokazy walk rycerskich i uczyć młode osoby zainteresowane dawnymi czasami - uważa rycerz Michał Mochacki, który szedł na czele pochodu.

Kujawska Brać Szlachecka chyba nic nie wskóra. Włocławska firma Budizol, wznosząca apartamentowiec, teren kupiła od miasta dwa lata temu. I wiedziała wtedy, że stało tam grodzisko. - Jeszcze przed zakupem udaliśmy się więc do wojewódzkiego konserwatora zabytków - wyjaśnia Arleta Stępkowska, kierownik działu marketingu i sprzedaży Budizolu. - Dowiedzieliśmy się, że na tym terenie możemy przeprowadzić inwestycję budowlaną, jednak w pierwszej kolejności trzeba zakończyć badania archeologiczne, które przerwano w latach 90. z powodu braku pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na sfinansowanie badań. W tzw. międzyczasie uzyskaliśmy również warunki zabudowy - wyjaśnia Stępkowska.

Firma wydała na dokończenie prac archeologicznych 800 tys. zł, a wszystkie cenne znaleziska zostały przewiezione do Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. - W tej chwili w miejscu osady nie ma już nic, co ma wartość historyczną - zapewnia Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu. - Dlatego nie widzimy problemu i uważamy, że spokojnie możemy rozpocząć budowę - kończy Stępkowska.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 2:13, 04 Mar 2008    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3378

w sprawie zablokowania budowy w Bydgoszczy hotelu w miejscu odkrycia przez archeologów fragmentów starego grodu

Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem Pana Posła Tomasza Latosa w sprawie zablokowania budowy hotelu w Bydgoszczy w miejscu odkrycia przez archeologów fragmentów starego grodu, przesłanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy piśmie z dnia 19 września 2007 r., nr SPS-024-3378/07, przedstawiam następujące stanowisko.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kierownika Delegatury w Bydgoszczy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu teren, którego dotyczy zapytanie Pana Posła, położony jest w strefie zasięgu wczesnośredniowiecznego zespołu grodowego Bydgoszczy (rekonstruowanego na podstawie badań archeologicznych) i powstałego na jego miejscu zamku królewskiego. Obecnie obiekty te nie posiadają jakiejkolwiek własnej formy terenowej, a ich relikty zalegają pod współczesną zabudową i infrastrukturą uliczną.

Badania wykopaliskowe w granicach działek 94 i 95 prowadzono w latach 1992-1995. Istniejąca zabudowa na działce nr 95 uniemożliwiła rozpoznanie struktury konstrukcyjnej i stanu zachowania wału obronnego na szerszej powierzchni. Dopiero po rozebraniu tej zabudowy możliwe było rozszerzenie badań archeologicznych. Łącznie eksploracją objęto obszar o powierzchni 4,5 ara w ramach 17 wykopów badawczych. W wyniku tych prac odsłonięto i przebadano relikty podgrodzia grodu bydgoskiego. Rozpoznano konstrukcję wału oraz częściowo wewnętrzny układ przestrzenny. Odkryto bogaty materiał zabytkowy zalegający w złożonej sekwencji warstw kulturowych, pozwalający na wyciągnięcie wniosków dotyczących rozwoju społecznego i gospodarczego badanego ośrodka. Deklarowany przez ówczesnego wiceprezydenta Bydgoszczy Stefana Pastuszewskiego zamiar wykupu z rąk prywatnych terenu działki i urządzenie na tym miejscu skansenu nie został zrealizowany.

Zgodnie z posiadanymi kompetencjami Kierownik Delegatury w Bydgoszczy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków określił w 2006 r. wymagania konserwatorskie w zakresie ochrony archeologicznej do decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy budynku hotelowo-apartamentowego z usługami na terenie działek o nr ew. 94, 95, 232 i 54 przy ul. Grodzkiej i Bernardyńskiej w Bydgoszczy, a postanowieniem z dnia 22 września 2006 r., l.dz. WUOZ/B-AR-4050-1479/06, uzgodnił projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla ww. inwestycji. W decyzji tej uwzględniono warunki ochrony archeologicznej, wskazując, że: ˝wymagane jest zapewnienie przez inwestora badań archeologicznych obejmujących prace wykopaliskowe wyprzedzające prace budowlane na całym obszarze inwestycji (z wyjątkiem obszaru przebadanego wykopaliskowo w latach 90. XX w.), sporządzenie dokumentacji zgodnej ze standardem dokumentacji badań archeologicznych (...), konserwacja zabytków ruchomych pozyskanych w trakcie badań archeologicznych, w tym reliktów konstrukcji drewnianych˝.

Z wnioskiem o pozwolenie na prowadzenie badań wykopaliskowych wyprzedzających prace budowlane wystąpił Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; stosowne pozwolenie (nr 6/2007) zostało wydane dnia 26 stycznia 2007 r. Badania na stanowisku podjęto w dniu 16 kwietnia 2007 r. pod kierunkiem dra Jacka Bojarskiego i nadzorem merytorycznym prof. dra hab. Wojciecha Chudziaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podjęcie badań przez placówkę naukową z Torunia gwarantowało zarówno kontynuację merytoryczną badań z lat 90., jak i wysoką jakość wykonywanych prac. W trakcie badań odsłonięto relikty konstrukcji wału obronnego i zabudowy mieszkaniowej związane z funkcjonującym na tym obszarze we wczesnym średniowieczu zespołem grodowym. Pod konstrukcją fundamentową rozebranego budynku oraz w strefie przylegającej do niego od wschodu zlokalizowano relikty wału obronnego. Stan zachowania konstrukcji wału potwierdzał w znacznej części obserwacje z poprzednich badań archeologicznych (warstwy silnie przepalonego drewna uzupełniane kamieniami i ziemią, w partiach spągowych drewno uległo całkowitemu rozkładowi).

Odsłonięty fragment drewnianej konstrukcji wału grodu bydgoskiego, zgodnie z opinią zespołu ekspertów - konserwatorów zabytków archeologicznych z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nie może być konserwowany w miejscu odkrycia, nie istnieją bowiem skuteczne metody konserwacji tzw. mokrego drewna archeologicznego in situ, a jego ewentualne ponowne zasypanie nie gwarantuje powstrzymania rozpoczętych procesów destrukcji.

W trakcie spotkań roboczych z udziałem prof. dra hab. Wojciecha Chudziaka, Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy, Kierownika Delegatury w Bydgoszczy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu oraz prezesa firmy Budizol S.A. z Włocławka (inwestora - właściciela terenu) analizowano projekt zabudowy pod kątem możliwości dostosowania go do nowej sytuacji. Ustalono, że przeprowadzenie demontażu elementów wału pozwoli na ich prawidłową konserwację i zachowanie dla celów ekspozycyjnych. Wykonywane w trakcie tych badań: szczegółowa dokumentacja naukowa, rysunkowa i fotograficzna oraz inwentaryzacja każdej części umożliwią, po zakończeniu prac konserwatorskich, odtworzenie konstrukcji wału. Inwestor zadeklarował dostosowanie projektu do możliwości ekspozycji fragmentu konstrukcji wału w miejscu jego odsłonięcia, na terenie docelowo ogólnie dostępnym.

Uzgodniono dwuetapowość prac konserwatorskich prowadzonych przez Pracownię Konserwatorską Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: I etap prac - oczyszczenie i zamrożenie drewna, II etap - właściwe prace konserwatorskie zgodnie z opracowanym programem. Ustalono także partycypację w kosztach tych prac pomiędzy miastem Bydgoszczą i inwestorem; zadeklarowano wstępnie równy udział miasta i inwestora w kosztach odtworzenia i wyeksponowania konstrukcji drewnianych (po 300 tys. zł). Określono także niezbędny udział w przedsięwzięciu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz wspólne przystąpienie do prac nad koncepcją utworzenia ekspozycji muzealnej prezentującej zakonserwowane konstrukcje. Rozpoczęto także rozmowy dotyczące miejsca ekspozycji konstrukcji wału po zakończeniu konserwacji. Rozważane jest udostępnienia odkrytych zabytków archeologicznych poprzez odtworzenie fragmentów wału obronnego in situ, po podniesieniu konstrukcji na wysokość obecnego poziomu gruntu oraz rekonstrukcję fragmentów wału w bliskim sąsiedztwie na terenie umożliwiającym właściwą ekspozycję.

W związku z powyższym uważam, że działania podjęte przez władze miasta, miejscowe służby konserwatorskie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pozwolą na należyte wykorzystanie tego doniosłego odkrycia, poszerzającego wiedzę o wczesnośredniowiecznych konstrukcjach obronnych, rozplanowaniu grodu nad Brdą i strukturze społecznej ówczesnych jego mieszkańców.

W tej sytuacji nie widzę konieczności podjęcia działań, które zmierzałyby do zablokowania budowy hotelu na tym terenie.

Z szacunkiem

Podsekretarz stanu

Tomasz Merta

Warszawa, dnia 9 października 2007 r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin