Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Forty Masywu Brzeźnicy zagrożone

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kalos Kagathos




Dołączył: 30 Sty 2012
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:28, 30 Sty 2012    Temat postu: Forty Masywu Brzeźnicy zagrożone

Witam, chciałbym nagłośnić, skandaliczny moim zdaniem, zamiar zniszczenia kilku z zespołu szańców ziemnych zlokalizowanych w Masywie Brzeźnicy w okolicach wsi Braszowice koło Ząbkowic Śląskich. Firma wydobywająca tam kamień chce niestety poszerzyć obszar odkrywki, przy okazji niszcząc część z umocnień. Aby było to możliwe, firma ma zamiar doprowadzić do usunięcia fortów z rejestru zabytków. Raz jeszcze nasze dziedzictwo historyczne zostałoby zniszczone z czysto ekonomicznych powodów. Dodam jeszcze, że forty okolic Braszowic są największym tego rodzaju obozem warownym z początku XIX w. na Śląsku. Mieszkańcy Braszowic nie chcą dopuścić do poszerzenia terenu odkrywki, wszelka pomoc jest bardziej niż mile widziana, a na pewno może pomóc nagłośnienie sprawy.

Poniżej kilka informacji na temat fortów, wszystkie pochodzą z artykuły M. Małachowicza „Fortyfikacje masywu Brzeźnicy i koncepcja obozu warownego z 1813 r.”:
„Fortyfikacje Masywu Brzeźnicy to duży zespół szańców ziemnych z redutami oraz stanowiskami dla piechoty i artylerii położony na obszarze przedgórza Gór Bardzkich. Powstawał w różnych okresach historii. Większość z nich związana jest z jednorazowym epizodem wojennym z 1813 r. Umocnienia obozu warownego miały służyć jako osłona ewentualnego odwrotu na południe przez Przełęcz Bardzką do Kotliny Kłodzkiej, jak też jako miejsce koncentracji wojsk Armii Śląskiej (złożonej głównie z wojsk pruskich), które mogły stawić czoło armii francuskiej. Prace rozpoczęto 5 IX 1813 r. Roboty budowlane trwały dwa tygodnie, a kolejne dwa tygodnie zajęło wyposażanie i uzbrajanie szańców. W Masywie Brzeźnicy i Grochowej zbudowano jedenaście wielkich, wielobocznych szańców i wyposażono je w zdobyczne ciężkie działa 24-funtowe, po 2-3 w każdym szańcu. Ziemne obwałowania i rowy wzmacniały drewniane palisady i blokhauzy. Załogę każdej z redut stanowił jeden batalion. Ostatecznie niewykorzystany zespół półstałych i polowych szańców pozostawał przez długie lata w stanie nadającym się do użytku. Dziś pozostałe ślady ziemnych nasypów i rowów ukazują rozmiary tego rozległego założenia militarnego – największego tego rodzaju obozu warownego z początku XIX w. na Śląsku. Badania terenowe prowadzone w latach 80. XX w. pozwoliły ustalić istnienie 11 szańców wspomnianych w źródłach i w literaturze oraz 2 szańców w formie redanu i większego szańca (ok. 80 x 100 m), prawdopodobnie obozu zaopatrzenia. Nie przeprowadzano dotychczas prac wykopaliskowych. Wszystkie szańce miały narysy wielobocznych redut, od prostokąta i trapezu do siedmioboków, o przybliżonych rozmiarach od 50 x 60 m do 75 x 100 m w osi wałów, wysokich na 4,5 m, osłoniętych pojedynczym – od frontu także podwójnym – rowem o głębokości 4,7 m.”
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 16:18, 03 Lut 2012    Temat postu:

Wykreślenie zabytku rejestrowego z rejestru wymaga zgody Generalnego Konserwatora Zabytków. Proponuję pisma do Ministra Kultury.

Lokalizacji każdej kopalni wymaga przeprowadzenia procedury środowiskowej. Do tej procedury należy złożyć uwagi na etapie konsultacji społecznej. Powinno to uczynić najlepiej organizacja NGO, najlepiej posiadająca w statucie ochronę zabytków, to wam wówczas da prawo występowania w sprawie na prawach strony i skarżenia ewentualnych decyzji administracyjnych w tej sprawie.

Jest już o tym na forum w dziale konsultacje społeczne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin