Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Irak: zagłada historii a poszukiwacze w Polsce.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 22:05, 16 Mar 2007    Temat postu: Irak: zagłada historii a poszukiwacze w Polsce.

Za [link widoczny dla zalogowanych]


Cytat:
Irak: zagłada historii
W kwietniu 2003 roku, gdy amerykańskie wojska wkraczały do Bagdadu, tłumy rabusiów zalały Irackie Muzeum Narodowe. Wyparowało około 15 tysięcy zabytków, w tym arcydzieła sztuki mające ponad 4 tysiące lat.

Połowa z nich wróciła już do muzeum. Zdarzało się, że ludzie sami przywozili pod jego gmach warte fortunę zabytki. Wiele przedmiotów odzyskały irackie władze. Garść zabytków przechwyciły państwa, do których je przemycono, np z USA wrócił posąg Entemeny.

Jednak rabunek muzeum był zaledwie drobnym wstępem do archeologicznej katastrofy, która w Iraku trwa już czwarty rok. Gdy zniknęła administracja Saddama, tysiące stanowisk archeologicznych kryjących pozostałości po wspaniałych cywilizacjach stały się łatwym łupem dla rabusiów. Zaginęła też dokumentacja wykopalisk prowadzonych w Iraku w ostatnich dziesięcioleciach.

- Przelatując nad Irakiem widzi się krajobraz przypominający miejscami księżycowe kratery. Po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że to setki stanowisk archeologicznych, najczęściej nielegalnych, prowadzonych "na dziko" w celu nielegalnego wywozu i sprzedaży zabytków. Nikt nie jest w stanie zabezpieczyć takiej powierzchni - opowiadał niedawno PAP płk Krzysztof Sałaciński, dyrektor Biura Spraw Obronnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według irackich władz w niektórych miejscach rabusie wkopali się na głębokość pięciu metrów.

Nikt nie wie ile bezcennych zabytków zniknęło na czarnym rynku. Nawet jeśli niektóre uda się odzyskać, to i tak najczęściej nie będzie już można ustalić, gdzie je wykopano. Straty w dziedzictwie ludzkości są przeogromne. Goniący za interesującymi prywatnych kolekcjonerów zabytkami rabusie niszczą wszystko inne. Narastające przez wieku warstwy osadnictwa, które pozwalają archeologom odtworzyć dzieje poszczególnych miast, znikają bezpowrotnie. To tak jakby ktoś wyrywał i palił całe strony z jedynego egzemplarza Historii Świata.

Obecne władze nie są w stanie upilnować wszystkich stanowisk. Mają wystarczająco duże problemy z niegasnącą rebelią i gigantyczną przestępczością. Irackie służby archeologiczne są zdziesiątkowane. Wielu archeologów zginęło, wielu innych uciekło z kraju. Pomoc z zagranicy jest niewielka. Według płk. Sałacińskiego spośród wszystkich kontyngentów wojskowych pełniących misję w Iraku tylko Polska przysłała archeologów.


Wydaje się, że Nas to nie dotyczy, ale warto w tym miejscu zwrócić uwagę szczególnie na termin "ochrona dziedzictwa kulturowego na wypadek wojen i kataklizmów". To wazny problem, jak chronić dziedzictwo archeologiczne w sytuacjach nadzwyczajnych.

Pamiętać także należy, że stanowiska w Iraku sa rabowane, gdyż jest zbyt na zabytki. Kto je kupuje? Czy posiadamy pewność, ze gdy kupujemy taki zabytek na czarnym rynku nie finansujemy terroryzmu?

A jak się do tego ma rabowanie stanowisk archeologicznych u nas w Polsce, czy pisząc o tragedii archeologicznej w Iraku jesteśmy wstanie powiedzieć, że sami potrafimy dobrze uchronić zabytki archeologiczne przed własnymi złodziejami?

Głośno obecnie o odkryciu średniowiecznych Szamotuł.
Warto przy tej okazji poczytać, co takiego piszą detektoryści na jednym ze swoich for dyskusyjnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 23:37, 06 Maj 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Mimo obietnic irackie zabytki niszczeją
Stanowiska archeologiczne w Iraku rozgrabili rabusie na zlecenie nielegalnych handlarzy starożytnymi zabytkami Mezopotamii - pisze tygodnik "Independent on Sunday", oskarżając rząd brytyjski o niewywiązanie się z obietnicy ochrony narodowego dziedzictwa Iraku.
- Stoimy bezradnie i przyglądamy się jak przeszłość Iraku znika nam sprzed oczu - cytuje tygodnik profesora Rogera Matthewsa, kierownika brytyjskiej szkoły archeologicznej w Iraku.

Skalę zniszczeń ilustrują zdjęcia satelitarne. Historyk Michael Wood porównuje teren, na którym pięć tysięcy lat temu stało miasto Umma do krajobrazu księżycowego. Sumeryjska Umma, częściowo odkopana przed inwazją na Irak, została praktycznie zdewastowana przez zorganizowanych szabrowników. Naukowcy wskazują, iż konwencja haska nakłada na rządy krajów, odpowiedzialnych za wojskową okupację, obowiązek ochrony pomników kultury i cywilizacji na okupowanym terenie.

- Po obaleniu rządów Saddama Husajna, władze okupacyjne nie zainwestowały ani pieniędzy, ani środków niezbędnych do ochrony kulturowego dziedzictwa Iraku, za które w ostatecznym rachunku odpowiadają - podkreśla Matthews.

Tygodnik przypomina, iż w 2003 roku brytyjska minister kultury Tessa Jowell pod wpływem szoku, jakim okazało się splądrowanie muzeum w Bagdadzie, obiecała wyasygnować 15 mln funtów na ochronę zabytków Mezopotamii, a obecnie jej resort twierdzi, iż ochrona zabytków jest sprawą samych Irakijczyków.

Rzecznik resortu kultury powiedział gazecie, iż 15 mln funtów nie było przeznaczonych wyłącznie na kulturę, lecz stanowiło ogólną sumę wyasygnowaną przez rząd, o którą mogły występować poszczególne resorty w ramach programu odbudowy Iraku.

- Żadne projekty kulturalne nie otrzymały z tego funduszu wsparcia - przyznał rzecznik.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Neo




Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:22, 11 Lis 2007    Temat postu:

Zagłada historii to grozi nam przez brak pieniedzy w kasie państwowej na badania archeologiczne.....a dzieki naszej pomocy naprawde możecie wiele więcej zdziałać, bo jeżeli będą takie tematy na tym forum - zagłada historii a poszukiwacze - (naprawdę żałosne) to nigdy nie dowiecie sie o wielu wspaniałych znaleziskach.

My naprawdę jesteśmy ludzmi myślacymi tylko trochę mniej archeologicznej dumy...a razem możemy naprawde wiele zdziałac

Neo
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Matejko




Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa-Jelonki

PostWysłany: Wto 20:55, 13 Lis 2007    Temat postu:

Neo napisał:
My naprawdę jesteśmy ludzmi myślacymi tylko trochę mniej archeologicznej dumy...a razem możemy naprawde wiele zdziałac

Neo

Jacy "My", Panie Neo... Jacy "My".... Proszę mówić za siebie.
Pan jest poszukiwaczem, a ja hobbystą. Prawie to samo....
Jednak "prawie", robi wielką różnice.

Proszę podać swój nick na forach poszukiwawczych - wtedy, według mnie, będzie Pan miał prawo głosu.
Póki co, jest Pan dla mnie nikim.
Łatwo jest ukrywać się za monitorem - szczególnie będąc klientem Neostrady.
Neostrada ma zmienne IP komputera - gratuluję wyboru dostawcy. Twisted Evil

Pozdrawiam Matejko Very Happy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 23:16, 13 Lis 2007    Temat postu:

W Iraku rabowanie stanowisk archeologicznych oraz wyrabowane muzea stanową źródło finansowania terroryzmu. Podobnie u nas rabowanie stanowisk na zamówienie oraz uwłaszczenie na wyrabowanych zabytkach, stanowić może element tzw. prania brudnych pieniędzy, wystarczy skupić cenne zabytki a potem zarejestrować je jako „kolekcje dziadka”.

Osoby nawołujące do takiej legalizacji proponowałbym najpierw, aby skonfrontowały te propozycje z ustawą o zapobieganiu przestępczości zorganizowane.

To tyle jeśli chodzi o własność do zabytków – takie uwłaszczenie oznaczałoby dodatkowe zagrożenie dla stanowisk archeologicznych. Nie chodzi o restrykcyjność prawa tylko jego skuteczność egzekucji. W sytuacji braku fizycznych możliwości ochrony stanowisk w sytuacji rabowania na zamówienie, wszelkie legalizacji poszukiwań muszą gwarantować max kontroli nad poszukiwaczami.

Zaś, jeśli chodzi o prawo do kolekcji – można przemyśleć ułatwienia w tworzeniu prywatnych muzeów, oraz jakiejś formie przekazywania wybranych zabytków w depozyt. Nie na własność z uwagi na powyższe.

Takie tematy na tym forum będą, czy się to komuś podoba czy nie. Neo, czy ty urwałeś się z matrixa? O czym ty tu chcesz dyskutować, o robieniu babek z pisku ?

Zaś , co do Matejki, i jego „kolekcji” daleki jestem od naiwności i ufności w uczciwość jakiegokolwiek poszukiwacza. O takim jednym (zdaje się z Bytowa) „współpracującym” z archeologami pisała już prasa. Mimo racjonalnego (w miarę) podejścia 3/4 poszukiwaczy myśli tak jak ten drugi.

Ogólnie skłaniam się do wniosków, że w kwestii regulacji poszukiwań hobbystycznych służby ochrony zabytków nie powinny się w jakikolwiek sposób posiłkować opiniami poszukiwaczy, – bowiem jest to pozbawione sensu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kuszman




Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 7:53, 20 Lis 2007    Temat postu:

Stysz, stwierdzasz fakty co do ktorych nie masz "faktow" aby je poprzec
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin