Stysz
Administrator
Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Śro 19:07, 28 Paź 2009 Temat postu: Nowy oddział PMA w Czersku |
|
|
Cytat: | Średniowieczna szkuta wiślana przejdzie konserwację
[link widoczny dla zalogowanych]
Tu 2009-10-28, ostatnia aktualizacja 2009-10-27 21:36
Znaleziony w Czersku wiślany statek z XV w. będzie konserwowany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Przynajmniej pięć lat potrwa nasączanie konstrukcji poliglikolem. Będzie to wymagało zbudowana specjalnego pawilonu z basenami
Mierzącą 34 m szkutę, czyli statek do przewozu zboża, odkopali kilka miesięcy temu archeolodzy z Muzeum Morskiego w Gdańsku. "Gazeta" pisała o tym kilkakrotnie. Jednostka leżała w jednym z sadów w Czersku koło Góry Kalwarii. Zachowała się w bardzo dobrym stanie. Pochodzi z drugiej połowy XV w., gdy po zakończeniu wojny 13-letniej odżył transport Wisłą do Gdańska. Statek jest unikatem na skalę europejską.
Wczoraj dowiedzieliśmy się, że znalezisko przejdzie na własność Państwowego Muzeum Archeologicznego, które przeprowadzi jego konserwację. Ma ona polegać na moczeniu elementów statku w basenach wypełnionych poliglikolem. Operacja ta może kosztować kilkaset tysięcy złotych. Jej sfinansowanie już dwa miesiące temu zapowiedział wicemarszałek Mazowsza Ludwik Rakowski.
W przyszłym tygodniu przyjadą do Warszawy specjaliści z Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wspólnie z kolegami z Państwowego Muzeum Archeologicznego ustalą dalszy plan działania. - W Rybnie koło Sochaczewa, gdzie są nasze magazyny, postawimy pawilon, do którego w przyszłym roku przewieziemy wydobytą z ziemi szkutę. Moczenie statku w preparacie konserwującym potrwa co najmniej pięć lat - zapowiada dyrektor Muzeum dr Wojciech Brzeziński.
Jego zdaniem, szkuta po konserwacji powinna wrócić do Czerska. Jest pomysł stworzenia w tej miejscowości oddziału Muzeum Archeologicznego pokazującego stare wiślane statki i łodzie.
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna |
Jak to jedno cenne znalezisko może wpłynąć na plany inwestycyjne muzeum.
Ale bardzo to i dobrze. Spodobał mi się zwłaszcza pomysł oddziału Muzeum Archeologicznego w Czersku. Skądinąd wiem, że miasto Góra Kalwaria mocno naciskała na eksponowanie znaleziska. W Czersku działa także prężne Stowarzyszenie Przyjaciół Czerska. Pod względem archeologicznym teren południowego Mazowsza jest bardzo zaniedbany zwłaszcza południowo wschodniego - tego leżącego po drugiej stronie Wisły.
Nie ma tam żadnych stanowisk archeologicznych !!!
Tzn. tereny te przed reformą terytorialną przynależały do woj. siedleckiego, a teraz podlegają delegaturze UWKZ w Siedlcach, jest to tak daleko, że stanowiska poznikały z gminnych planów miejscowych. W sytuacji takiej taki odział może się bardzo przydać, bezpośrednio po drugiej stronie Wisły jest np. Bagno Całowanie z bardzo ważnym dla historii polskiej archeologii stanowiskiem Całowanie.
PMA miało kiedyś inne oddziały np. Biskupin oraz Krzemionki Opatowskie były oddziałami PMA w Warszawie, ale się wyemancypowały. Generalnie Czersk to może być strzał w "10".
Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Śro 19:08, 28 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|