Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ulga podatkowa dla inwestorów i nie tylko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrbelpit




Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:23, 06 Maj 2009    Temat postu: Ulga podatkowa dla inwestorów i nie tylko

Witam,

Jesteśmy na etapie poważnych zmian w Ustawie o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami, szczególnie istotnych w kwestii finansowania badań. Może ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów, szczególnie korzystających ze środków niepublicznych, byłaby możliwość skorzystania z ulgi podatkowej (np. od podatku od grantu). Ulga ta byłaby efektem "obecności" stanowiska na terenie objętym inwestycją i koniecznością pokrycia kosztów ich badań (niezależnie mógłby funkcjonować proponowany system dotacji budżetowych). Wysokość ulgi mogłaby być zależna od powierzchni stanowiska i ilości przejadanych obiektów archeologicznych. Tutaj podstawowym problemem byłaby polityka fiskalna państwa, ale generalnie "posiadanie" stanowiska na terenie inwestycji stawałoby się, zwłaszcza długoterminowo "opłacalne", a ulga stanowiłaby rekompensatę poniesionych kosztów.
Osobną kwestią jest, czy warto rozważyć szczegóły dotowania badań przez państwo. Może z budżetu powinna być finansowana część "merytoryczna badań", czyli np. w systemie modyfikatorów roboczogodzin, finansowane byłyby modyfikatory "odpowiedzialne" za fazy chronologiczne danego ara przedstawianego do odbioru. Podobnie budżetowo finansowana mogłaby być dokumentacja stanowiska. Inwestor płaciłby zaś za "fizyczne" wykonanie prac.
Wszystko jest kwestią odpowiedniego kompromisu, źle jeśli zrzucić całą odpowiedzialność finansową na inwestorów, niemożliwe będzie też nadmierne obciążenie budżetu. Najważniejsze zaś i tak będzie spełnienie misji archeologii, bo nikt nie będzie z radością finansował zwykłego zapychania magazynów kartonami z materiałem i dokumentacją. co już jest osobną kwestią...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 8:28, 07 Maj 2009    Temat postu:

Teoretycznie Ustawa Ordynacja Podatkowa takie odliczenia umożliwia:

Cytat:
Art. 67b
§ 1. Organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, określonych w art. 67a:

3) które stanowią pomoc publiczną:

d) udzielaną w celu promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,


szykują się nam zmiany i prawdą jest, że coraz częściej podnosi się temat stworzenia funduszu ochrony zabytków czy też funduszu archeologicznego.

Moim zdabnie dobrym rozwiązaniem byłby w przypadku większych inwestorów odpis z obowiązkowych wpłat na PFRON, nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę w ostatnich dniach podano informację, że ZUS jako pracodawca wpaca co miesiąc 2 mln zł na PFRON.

[link widoczny dla zalogowanych]

Średniej wielkości firma budowlana wpłaca miesięcznie na PFRON od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tys. zł miesięcznie. Można by pozwolić, aby nakłady na ochronę zabytków mogły stanowić odliczenie od tych obowiązkowych wpłat.

Problem jest taki, że przy tak pazernym funduszu, jakim jest PFRON nikt w dobie kryzysu nie zgodzi się na tworzenie kolejnego funduszu celowego, drogą są jedynie odliczenia od ponoszonych już obciążeń podatkowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrbelpit




Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:54, 07 Maj 2009    Temat postu:

Widać więc, że są szerokie możliwości rozwiązania problemu finansowania badań archeologicznych, nawet bez potrzeby zmian na poziomie ustawy. Jednak uwaga na temat polityki finansowej różnych instytucji państwowych także jest słuszna. Rzeczywiście, sama możliwość użycia argumentu kryzysu finansowego w dyskusji, daje argumenty na ograniczanie funduszu i krytykę reform, mających odciążyć podatnika.
Czas więc na zmiany nie najlepszy i pewnie nawet wspólny front archeologów, konserwatorów i przedsiębiorców mógłby napotkać spory opór. Może jednak warto rozważać podobne pomysły na przyszłość i przygotować je w odpowiedni sposób do realizacji?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin