Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zróżnicowanie genetyczne człowieka.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 21:39, 03 Lut 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Badania genetyczne kości robotników pochowanych koło słynnej chińskiej terakotowej armii wykazały, że jeden z nich nie był Chińczykiem. DNA zmarłego ponad 2200 lat temu mężczyzny wykazuje cechy charakterystyczne dla Persów. Chińscy naukowcy uznali go pierwszym cudzoziemskim robotnikiem w Chinach.



Dla mnie zaskakujące, nie wiedziałem, że DNA człowieka jest już tak dobrze poznane, że można na jego podstawie dokonywać tego rodzaju porównań (właśnie porównań, czego?) rasowych?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 23:24, 16 Lut 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Skoro człowiek tak długi czas krzyżował się z przodkami szympansa, to zapewne tymbardziej długo mógł się krzyżować z innymi ludzkimi gatunkami neandertalczykiem czy nawet formami Homo erektus.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Daty do rewizji

Naukowcy od dawna wiedzieli, że niektóre odcinki genomu (całego DNA organizmu) są starsze niż inne, co oznacza, że pochodzą z różnych okresów kształtowania się drzewa rodowego, które akurat w tym wypadku zaowocowało ludźmi i szympansami. Zespół z Broad Institute postanowił porównać różnice genetyczne pomiędzy naszymi dwoma gatunkami i przez to określić, jak dokładnie przebiegało ich oddzielanie się od siebie i w jakich przedziałach czasu miało to miejsce. Innymi słowy - kiedy ewolucja ostatecznie wkroczyła na ścieżkę, na której końcu czekał współczesny szympans i przedstawiciel homo sapiens. - Wyniki analizy genetycznej, jaką przeprowadziliśmy, są bardzo zaskakujące i mogą odbić się na całej naszej wiedzy o ludzkiej ewolucji - mówi Eric Lander kierujący Broad Institute, i współautor pracy.

Przede wszystkim okazało się, że czas od startu do ostatecznego zakończenia różnicowania się tych dwóch gatunków rozciąga się na ponad 4 mln lat. To znacznie dłużej, niż do tej pory sądzono. Najmłodsze regiony chromosomów ukształtowały się jednak stosunkowo niedawno - prawdopodobnie mniej niż 5,4 mln lat temu. - Na pewno zaś nie wydarzyło się to dawniej niż 6,3 mln lat temu, co dowodzi, że ostateczne rozdzielenie się gatunków człowieka i szympansa miało miejsce znacznie bliżej naszych czasów, niż uważano dotychczas - mówi Lander.

Trzecie zaskakujące odkrycie Amerykanów dotyczy jednego z chromosomów płciowych - chromosomu X. Okazało się, że to właśnie ten chromosom dzieliliśmy z szympansami najdłużej - jego w pełni ludzka wersja jest o blisko 1,2 mln lat "młodsza" od pozostałych, niezwiązanych z płcią 22 chromosomów.

Najbardziej kontrowersyjna w pracy naukowców z USA jest oczywiście kwestia momentu ostatecznego rozejścia się linii ewolucyjnych człowieka i szympansa. Dotychczasowe badania określały ten okres na 7,4-6,5 mln lat temu. Teraz wypada przesunąć ten okres o 1-2 mln lat do przodu. Stawia to jednak badaczy przed jednym poważnym problemem. Na imię mu Toumai.


I jescze to:
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Niedawno międzynarodowe konsorcjum opublikowało dane na temat blisko miliona różnic w DNA 269 ochotników z Nigerii, Japonii, Chin i USA. Naukowcy twierdzą, że zmiany te dziedziczą się grupowo, jako większe bloki informacji. Te badania to początek góry lodowej - twierdzą specjaliści.


Czy czasem nie oznacza to w praktyce do powrotu do typologii rasowej - w ujęciu genetycznym? Ciekawe czy takie blokowe dziedziczenie można będzie skorelować z obserwacjami tradycyjnej typologii rasowej? Czy np. cechom laponoida albo armenoida można będzie przypisać charakterystyczne tylko dla nich układy blokowe genów? Bloków, które można będzie skojarzyć z taką a nie inną korelacją cech morfologii.

Jeśli tak, to wielu antropologów ponownie będzie musiało zmienić swoje podejście do typologii rasowej. Chwała Michalskiemu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
femur7




Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sopot

PostWysłany: Pią 19:59, 30 Mar 2007    Temat postu:

Panie Stycz daj Pan na wstrzymanie!

Niewiedza nie nobilituje. Co Pan wie o poglądach Michalskiego?

Człowiek żył w tamtych czasach i tak sobie myślał jak myślał i nie należy się go czepiać: powróci czy nie powróci. Co połówkowanie typów powróci? Wydzielanie typów na "oko" powróci!
Jeśli już Pan musi zajmować się antropologią (są takie osobniki co wydaje im się, że są kimś innym niż są) do pisz Pan na Berdyczów!

[i]Czy czasem nie oznacza to w praktyce do powrotu do typologii rasowej - w ujęciu genetycznym? Ciekawe czy takie blokowe dziedziczenie można będzie skorelować z obserwacjami tradycyjnej typologii rasowej? Czy np. cechom laponoida albo armenoida można będzie przypisać charakterystyczne tylko dla nich układy blokowe genów? Bloków, które można będzie skojarzyć z taką a nie inną korelacją cech morfologii. [/i]

Co Pan napisał (cytat powyżej).? Czy Pan wie jak się dziedziczą cechy ilościowe? Jakby Pan to wiedział, to by Pan takich farmazonów (oczywistych bzdur) nie pisał publicznie w internecie.
O żadnej korelacji nie może być mowy!!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 18:30, 02 Kwi 2007    Temat postu:

Nie traktuję nauki w kategorii Wiary.
I, nie polecam nikomu takiego podejścia, bowiem na pewno niczego wielkiego w nauce nie osiągnie.

Czy ja już nie pisałem Panu, że odkreśliłem całą antropologię grubą linią.
Techniki antropometryczne posiadają dziś zastosowanie wyłącznie w diagnostyce oraz wzornictwie przemysłowym, sądziłem, że jasno się w tej kwestii określiłem. Nie uważam, aby typologia antropometryczna stanowiła metodą wartą rozwoju. Nie – nie stanowi !!!
Ile razy potrzeba to jeszcze podkreślić? Inne zdanie mam jeśli chodzi o wyniki badań nad DNA, ale to nie moja „działka”.

Zdaje się, że także i nie Pana.
Może, zatem faktycznie poczekajmy na głos genetyków w tej materii.

Napisałem, dlaczego w szczególnych przypadkach warto stosować typologię. Ale w tym wypadku lepiej, aby Pan tę dyskusję prowadził może jednak z osobami, które taką typologię wykorzystują w praktyce swojej pracy. Przykro mi, ale argumentacja tamtych osób przemawia do mnie bardziej, niż Pańska.

Nie moja to wina, że antropologia popadła w głęboki kryzy. Oceniając Pańskie krytyczne uwagi kierowane w do Pana Zaidla dotyczące jego plastycznego wykształcenia, chciałbym zwrócić uwagę, że obecnie osoby zajmujące się ergonomią oraz antropometrią na potrzeby projektowania naucza się tego nie gdzie indziej jak na Akademii Sztuk Pięknych na wydziałach Wzornictwa Przemysłowego. Wydziały te obecnie kończą specjaliści od ergonomii – są to plastycy !!!

Kiedyś antropologia odgrywała ważna rolę, czerpało z niej wiele dziedzin życia, dziś kolejne jej gałęzie przejmowane są przez inne nauki (psychologię, etnologię, biologię, wzornictwo przemysłowe, medycynę…) Czemu się tak dzieje?

Bo świat ma wobec antropologii pewne zapotrzebowania i oczekiwania, zaś antropolodzy jakby o tym zapomnieli. Skoro tak, to dziedziny te same zaczęły rozwijać antropologię na własne potrzeby – bowiem one w przeciwieństwie do antropologii posiadają najwyraźniej potrzebę rozwoju - nikt się antropologów o pozwolenie na to pytać nie zamierza.

Gdy zatem Pan napisał:

Cytat:
Jeśli już Pan musi zajmować się antropologią (są takie osobniki co wydaje im się, że są kimś innym niż są) do pisz Pan na Berdyczów!


Uczynił mi Pan przykrość, której się nie spodziewałem. No, ale chyba Pana rozumiem, przez chwilę zastanawiałem się czy powinienem to traktować osobiście – ale raczej nie. Traktuję to jako formę głosu obrażonej na świat antropologii.

Ale antropologia chyba, sama sobie na to zasłużyła, może zacytuję pewien fragment, który pomoże zrozumieć, co mam na myśli. A i pasuje do omawianego tutaj wątku rekonstrukcji twarzy.

(
Cytat:
w Perspektywy rozwoju antropologii w Polsce, Warszawa 2002 str. 13)

"(nasza polska)... Antropologia morfologiczna (historyczna) związana z oceną płci, wieku, rekonstrukcji twarzy, proporcji ciała i szeroko rozumianych zmian anatomicznych i patologicznych nie odbiega poziomem (w świetle Konferencji EAA i naszych przekonań) od osiągnięć europejskich, a nawet światowych. Ale ustępujemy w tym zakresie, na skutek braku kosztownego oprogramowania komputerowego, szczególnie badaczom amerykańskim. W dziale antropologii wirtualnej zaprezentowali oni możliwość zastosowania technik komputerowych nie tylko w aspekcie zmian bądź rekonstrukcji czaszek, lecz również możliwości przewidywania zmian mikroewolucyjnych. Trudno jest jednak ocenić wartość naukową tych poczynań i należy traktować je raczej jako pomocnicze narzędzie edukacyjne (bardzo nam go brakuje), niż jako podstawowy warsztat naukowca. Komputerowe metody rekonstrukcji kształtu czaszki, nawet tak "młodej" np. "tylko z epoki brązu czy wczesnego średniowiecza, byłyby u nas bardzo potrzebne, wręcz konieczne. Ciągle jeszcze rekonstrukcją materiału zajmują się ci zapaleńcy, którym nie obca jest cierpliwość, umiejętność i wiara w wystarczającą sprawność uczonego uzbrojonego w mądrość "szkiełko i oko"


Skoro antropologia tak myśli – to niech tak myśli dalej...

Cóż mogę Panu jeszcze powiedzieć. Czy chce Pan mi zabronić zajmowania się projektowaniem w tym także tym ergonomicznym?
Dlatego, że z wykształcenia jestem archeologiem a nie antropologiem? Nawet plastykiem nie jestem !!!

Czy chce Pan zabronić policji wykonywania rekonstrukcji twarzy, bowiem posiłkuje się przy tym metodami, których Pan nie uznaje?

Ja nie zamierzam debatować nad tym, co mi wolno czynić a czego nie wolno. Nie zamierzam zajmować się opracowywaniem żadnych typologii ani zajmować się badaniami nad DNA. Ja robię swoje, a do tego zarabiam tym na rodzinę. Jeśli się to Panu nie podoba – trudno jakoś sobie z świadomością tego poradzę.

A, co do tych wielbłądów, to ma Pan całkowitą rację.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FCarcheo




Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:17, 03 Kwi 2007    Temat postu:

Ja polecam uwadze ostatni numer "Wprost"

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Im lepsze samopoczucie naukowców, tym gorzej z polską nauką
Wszystko w Polsce może być marne, ale za to naukę mamy na najwyższym światowym poziomie. Powtarzano to w czasach PRL, powtarzano w III RP, powtarza się w IV RP. Tymczasem światowa ranga polskiej nauki to mit. Liczą się tylko nasi chemicy, fizycy i biolodzy, a dokonania ogromnej większości innych specjalności to papierowa fikcja. Nie liczą się w świecie nauki nasi ekonomiści, prawnicy, socjologowie, nie mówiąc o filologach, badaczach kultury czy generalnie humanistach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
femur7




Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sopot

PostWysłany: Czw 17:33, 29 Lis 2007    Temat postu:

Dzisiaj znalazłem forum z dużą liczbą załączonych prac genetycznych, na temat zmienności człowieka.
Tylko trzeba znać i j. angielski i j. rosyjski aby czytać komentarze, prace są w j. angielskim.
[link widoczny dla zalogowanych]
Poz,
Femur Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
algien




Dołączył: 03 Wrz 2007
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:12, 14 Sty 2008    Temat postu:

Zapraszamy na kolejne posiedzenie Multidyscyplinarnego Zespołu Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego do Badań nad Osobliwością Natury Gatunkowej Człowieka,
które odbędzie się 18 stycznia 2008 roku o godz. 11:00 w Sali Senatu UW.
Na posiedzeniu, po uczczeniu minutą ciszy pamięci ŚP. Adama Druksa,
Prof. Piotr Węglęński wygłosi wykład:
"Ewolucja człowieka oczyma biologa molekularnego"
Posiedzenie zakończy się ok. godz. 14:00.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 3:26, 02 Lut 2008    Temat postu:

Tutaj można się dowiedzieć, kto jako pierwszy miał niebieskie oczy Very Happy
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 17:32, 02 Lut 2008    Temat postu:

Zaskakująco młode datowanie tej mutacji.

Ostatnio coś pisali o włosach i skórze neandertalczyka, że niby rude włosy, w rekonstrukcjach też przedstawiają go jako jasnookiego. Czyżby miał podobną mutację, jeśli tak, to jego mutacja musiałaby być starsza.

Natomiast stawianie tezy jakoby, błękitnoocy rozmnażali się lepiej dzięki tej mutacji jest stwierdzeniem lekko ryzykownym, podobne datowanie a do tego także geograficzną lokalizację posiada mutacja trawienia laktozy przez dorosłych. Jakby oceniać wpływ obu tych mutacji na ilość przeżywalność potomstwa, to zdolność przyswajania nowego pokarmu wydaje się dużo ważniejsza od uroków jasnookiego myśliwego.

Nie wspominając, że taka konkluzja może być pożywką dla niezdrowych rasistowskich teorii.

Natomiast może warto, aby genetycy sprawdzili, czy niektóre mutacje nie są ze sobą w jakiś szczególnie istotny sposób wzajemnie skorelowane, bowiem może szybkie tempo rozprzestrzenienia się tej mutacji to wynik takiej korelacji.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Sob 17:34, 02 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:36, 02 Lut 2008    Temat postu:

Stysz napisał:
Jakby oceniać wpływ obu tych mutacji na ilość przeżywalność potomstwa, to zdolność przyswajania nowego pokarmu wydaje się dużo ważniejsza od uroków jasnookiego myśliwego.


Tutaj niekoniecznie musi chodzić o dobór naturalny, w przypadku koloru oczu może działać dobór płciowy. Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 17:46, 02 Lut 2008    Temat postu:

Naprawdę wierzysz w to, aby dobór płciowy miał tu zasadnicze znaczenie?
Był istotniejszy dla populacji, którym 6-10 tys. lat temu wcale lekko nie bywało?

Wynikało by z tego, że sobie ludzie wzajemnie mocno patrzyli w oczy Very Happy .

Na razie to możemy sobie gdybać, czas pokaże, ale to ciekawe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:46, 02 Lut 2008    Temat postu:

Stysz napisał:
Naprawdę wierzysz w to, aby dobór płciowy miał tu zasadnicze znaczenie?
Był istotniejszy dla populacji, którym 6-10 tys. lat temu wcale lekko nie bywało?


To nie jest kwestia wiary, wszystko można spróbować sprawdzić. Dobór płciowy to nie mój pomysł, tylko autorów publikacji w "Human Genetics", którzy skądinąd nie próbują wydatować mutacji. Ten zakres 6--10 tysięcy lat to czas rozprzestrzeniania się rolnictwa w Europie, który według autorów mógł być przyczyną rozprzestrzenienia się mutacji. Jest to jednak tylko spekulacja, taki ornament ubarwiający artykuł.[/list]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 19:09, 02 Lut 2008    Temat postu:

Czyżbyś z góry wykluczył możliwość, że ta mutacja mogła rozprzestrzenić się na plecach innej mutacji? I to, że wcale nie piękne oczy zdecydowały o jej współczesnym zasięgu oraz czestości występowania?

Barwa oczu na pewno nie miała wpływu na proces neolityzacji, trawienie laktozy a i owszem, jak najbardziej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:55, 03 Lut 2008    Temat postu:

Przykro mi, ale nie rozumiem, co znaczy zdanie "mutacja mogła rozprzestrzenić się na plecach innej mutacji". Jak wyglądają plecy mutacji?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 19:34, 03 Lut 2008    Temat postu:

Najwyższa pora kupić słownik frazeologiczny języka polskiego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin