Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

system rozpoznawania twarzy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 12:19, 22 Lis 2007    Temat postu: system rozpoznawania twarzy

[link widoczny dla zalogowanych]


Cytat:
Nowy system rozpoznawania twarzy



Obecne systemy rozpoznawania wymagają do przeprowadzenia poprawnej analizy obrazu twarzy sfotografowanej en face. Często uniemożliwia to wykorzystanie systemu w warunkach niekontrolowanych, jak w przypadku kamer monitoringu. Nowy system wykorzystuje bayesowski model prawdopodobieństwa, który umożliwia rozpoznanie obrazu w takich warunkach.

„Najpopularniejsze dziś metody komercyjne wykorzystują obrazy o wysokiej rozdzielczości analizując detale twarzy,” – powiedział Simon Prince, przewodzący badaniom na UCL. „Nasza technologia nie działa cudów, może jednakże wykorzystywać obrazy o niższej rozdzielczości. Jeśli ty jako człowiek sądzisz, że zdjęcie się nada do obróbki, komputer powinien sobie z nim poradzić.” – dodał.

„Niektórzy tworzą trójwymiarowe modele twarzy, a następnie dokonują porównania wykorzystując oświetlenie i modele geometryczne. My tego nie robimy. Wykorzystujemy metody statystyczne wolne od geometrii. Gromadzimy wiele zdjęć i model uczy się statystycznych nieregularności pomiędzy różnymi zdjęciami tej samej osoby.” – dodał.

Model jest tworzony w oparciu o zdjęcia jednej osoby zrobione w różnych warunkach. Oznacza to, że do identyfikacji obrazu z kamery przemysłowej CCTV, policja będzie potrzebowała jedynie dwóch zdjęć: jednego z kamery i drugiego przedstawiającego twarz.

Ponieważ system określa raczej prawdopodobieństwo identyfikacji osoby, a nie buduje modelu twarzy łącząc go z innymi, system nie wymaga tyle czasu i mocy procesora.

W grupie 300 osób sfotografowanych z przodu, zarówno nowy system, jak i tradycyjne charakteryzują się 100 procentową skutecznością. Wystarczy jednak obrócić obiekt o 20 stopni, a skuteczność systemów klasycznych spada do 50 procent, podczas gdy system z UCL wciąż odznacza się skutecznością na poziomie 100 procent. Przy 60 stopniach, skuteczność wynosi 99 procent, a przy 90 stopniach – 92 procent. Wynik ten jest zdecydowanie lepszy niż w konkurencyjnych systemach.

Prince wierzy, że technologia ta znajdzie więcej zastosowań niż tylko w systemach bezpieczeństwa. „W robotyce istnieje potrzeba rozpoznawania ludzkich twarzy i mogłaby ona być wykorzystywana w niemalże każdym urządzeniu,” – powiedział Prince. „Nawet twój prysznic mógłby to wykorzystać, by dopasować temperaturę wody do twoich upodobań.” – dodał.


Ciekawe jest to także w ujęciu badań nad mimiką twarzy.

Wraca też pytanie czy nie stanowi to także formy ograniczenia szeroko pojętych wolności osobistych?

http://www.archeologiczne.fora.pl/badania-antropologiczne,6/pomiarowa-igerencja-w-prawo-wolnosci-osobistych,338.html

Może osoby skazane, albo podejrzane o terroryzm będą w przyszłości skanowane, co pozwoli odpowiednim służbą na ich baczniejsze monitorowanie?

O np. osoba skazana za przestępstwa przeciwko zabytkom nie będzie miała wstępu do żadnego muzeum na świecie Smile

czerwona lampka przy bramce powie - temu panu dziękujemy.

Ciekawe jak system zareagowałby w przypadku Kaczyńskich?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin