Stysz
Administrator
Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Śro 13:26, 14 Lut 2007 Temat postu: Prześwietlanie murów. |
|
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | Mariacki prześwietlony
Bartosz Gondek 2006-12-04,
Uzbrojeni w radar specjaliści z niemieckiej firmy LGA rozpoczęli w poniedziałek prześwietlanie ścian Bazyliki Mariackiej. Z pierwszych zdjęć wynika, że wiele cegieł wewnątrz murów kościoła pękło lub się rozpadło.
Proboszcz Stanisław Bogdanowicz oraz konserwator zbiorów bazyliki Tomasz Korzeniowski od lat zabiegali o sprawdzenie kondycji murów kościoła. Nie mieli jednak na to pieniędzy. Kilka tygodni temu zadania podjęła się - rezygnując z kilkudziesięciu tysięcy złotych honorarium - niemiecka firma z Norymbergi, specjalizująca się w ocenie stanu technicznego dużych i wartościowych obiektów zabytkowych. Niemcy zajmowali się już m.in. egipskimi świątyniami, budynkami z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego czy ponad 800-letnim kamiennym mostem na Renie.
Badanie Bazyliki Mariackiej rozpoczęli w poniedziałek o godz. 14.30. Na pierwszy ogień poszła zachodnia ściana wieży (przy wejściu do kościoła). - Już po prześwietleniu trzech metrów muru okazało się, że zewnętrzna warstwa cegieł odłączyła się od reszty - mówi inżynier Gregor Stolarski, szef marketingu LGA. - Obok, na północno-zachodnim narożniku, tuż nad oknem, znaleźliśmy szereg spękań i rozsypujące się cegły.
Spękania to prawdopodobnie skutek nacisku wieży na wzmocnienie okna. Niemcy będą pracować przy murach bazyliki jeszcze we wtorek. Następnie - w ciągu kilku tygodni - przygotują szczegółowy raport na temat liczby i głębokości uszkodzeń.
- Prześwietlenie jest przede wszystkim podstawą do wykonania dokumentacji technicznej remontu elewacji - mówi Tomasz Korzeniowski. - Bez sprawdzenia, jak głęboko sięgają uszkodzenia murów, nie da się ocenić zakresu prac renowacyjnych.
- Nie trzeba się obawiać tego, że wieża bądź któraś ze ścian kościoła raptem się zawali - uspokaja Stolarski.
Ekipa z LGA przebada we wtorek także wnętrze świątyni - w tym krypty. Będzie chciała "zajrzeć" radarem do grobu Arenda Dickmana, dowódcy polskiej floty w bitwie pod Oliwą w 1627 roku.
- Być może uda nam się wśród wielu leżących na sobie trumien zlokalizować tę, która należy do admirała. Zamierzamy dojść głębiej niż udało się to latem szukającym jego mogiły archeologom - mówi Stolarski. - Wszyscy jesteśmy żeglarzami, dlatego przepuszczenie takiej okazji byłoby zbrodnią.
Kiedy Niemcy prześwietlali mury wieży, na ustawionych w kościele rusztowaniach gościła komisja konserwatorska, zatwierdzająca wykonanie prac renowacyjnych przy trzech z dwudziestu wielkich okien (każde liczy 20 metrów wysokości). Przy okazji przyglądała się czwartemu, które jest właśnie remontowane. Okazało się, że wisiało niemal w powietrzu - utrzymywała je tylko skorodowana rama. Większość zaprawy między oknem a murem już się wykruszyła.
- A ja już wystąpiłem do koncernu Ciech o sfinansowanie remontu piątego okna - mówi infułat Stanisław Bogdanowicz. - Prośba spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, dlatego mam nadzieję, że uda się nam wspólnie je wzmocnić. Wtedy pozostanie znalezienie pieniędzy na kolejnych piętnaście. One też wymagają pilnej interwencji. |
Ależ postęp technik dokumentacyjnych
|
|